Projekt spočívá ve zlepšení dostupnosti kulturních a přírodních zajímavostí na obou stranách
hranice. Na polské straně vzniknou tří místa (přístřešky se stoly a lavicemi a vzdělávací hry – venkovní) zvyšující
atraktivitu zajímavých míst na území regionu Rudniki. Na české straně vznikne Turistické Informační Centrum na
zámku v Dřevohosticích a bude natočen propagační film. V rámci projektu proběhnou rovněž dvě společná setkání
polských a českých rodin.
Realizace projektu: 1.7.2017 – 30.6.2018
Partneři projektu: Gmina Rudniki, mikroregion Moštěnka, městys Dřevohostice
Celkové způsobilé výdaje projektu: 84 592,00 eur
Ve dnech 26. – 28. září 2014 nás opět navštívila polská skupina z Gminy Rudniki, tentokrát v rámci projektu „Technika v praxi“. Tento projekt byl určen pro děti věkové kategorie 10 – 15 let. Byl zaměřen na přiblížení vybraných technických zajímavostí a památek Olomouckého kraje a seznámení s historií a současností využití vodní energie jako obnovitelného zdroje pro pohon strojní technologie papírny a elektrárny.
První den děti vyráběly, dle pokynů a předlohy pana učitele Foukala, jednoduché galvanometry. Byly vytvořeny dvojice, vždy jedno dítě z ČR a jedno dítě z PR. Funkce vyrobeného galvanometru pak děti zkoušely v praxi, kdy v jednoduchém elektrickém obvodu se žárovkami měřily velikost tohoto proudu a určovaly jeho směr.
Celý druhý den byl věnován exkurzím. Nejprve jsme navštívili vodní elektrárnu Dlouhé stráně, poté následovala historická papírna ve Velkých Losinách a jako poslední jsme navštívili funkcionalistickou vodní elektrárnu v Třeštině. Pro rozvoj technického uvědomění a myšlení byly pro děti přichystány pracovní listy, ve kterých vyplňovaly různé úkoly související s těmito navštívenými místy.
Neděle pak byla opět v tvořivém duchu. Děti dostaly za úkol vyrobit ze stavebnice Merkur model stoupy, což je stroj, který se používal na drcení a mělnění surovin a byl poháněn vodní energií. Znovu byly rozděleny do dvojic, jako první den. Mezi tím, co jedna polovina stavěla model stoupy, ta druhá soutěžila v jízdě na koloběžkách. Po obědě proběhlo vyhodnocení jednotlivých modelů galvanometrů, stoupy a soutěže v jízdě na koloběžkách. Ti nejlepší byli odměněni cenami a účastníci pak obdrželi pamětní list.
Víkend na přelomu měsíce května a června 2014 patřil dětem z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy, Dřevohostice a Nahošovice) spolu s polskými dětmi, které se zúčastnily projektu „Cesta přátelství“. Tento projekt byl dotačně podpořen v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem. Jeho cílem bylo především rozvíjet pohybové, kreativní i intelektuální schopnosti dětí ze ZŠ partnerských regionů.
První den byl zahájen společným obědem na zámku v Dřevohosticích. Poté se děti přesunuly do základní školy v Dřevohosticích a věnovaly se kreativním a pohybovým aktivitám. Celkem 20 dětí z polské i české strany bylo rozděleno do dvou skupin. První skupina (po 10 dětech z každého státu) se zabývala kreativní činností - děti si zkoušely techniku suché jehly s hlubotiskem. Nejlepší díla s motivy významných staveb obou zapojených regionů pak byla oceněna. Zbylých 20 dětí ve stejném čase soutěžilo v mezinárodním turnaji ve vybíjené. Byla vytvořena 4 družstva po 5 osobách. Všechna družstva pak byla rovněž odměněna. Závěr tohoto dne vyplnil společný táborák spojený s opékáním špekáčků.
Sobotní den byl naplánován v kulturním duchu. Ráno všechny děti nasedly do autobusu a vyrazily směr Bouzov. Při prohlídce hradu byly rozděleny na 2 skupiny českou a polskou s překladatelem. Z hradu následovala cesta do Loštic – Muzea Olomouckých tvarůžků, kde byl připraven i oběd a odpoledne na děti čekaly Javoříčské jeskyně. Po celodenním výletu byl připraven vědomostní kvíz o navštívených památkách.
Nedělní program se opět nesl ve sportovním duchu. Tentokrát se soutěžilo v jízdě na koloběžce, a to rovnou ve dvou disciplínách – jízda rychlosti a jízda zručnosti. Tohoto závodu se zúčastnily všechny děti v rozdělených kategoriích chlapci a dívky. Po odjetí obou disciplín všemi závodníky následoval společný oběd a vyhlášení výsledků těch nejrychlejších a nejzručnějších.
Projekt „Zdravě, radostně, rodinně” je spolufinancovaný z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a z prostředků státního rozpočtu.
PŘEKRAČUJEME HRANICE
Ve dnech 25. – 26. 5. 2013 jsme opět navštívili Gminu Rudniki. Tentokrát v rámci projektu „Zdravě, radostně, rodinně.“
Projekt "Zdravě, radostně, rodinně" je adresován široké cílové skupině, od nejmladších po nejstarší osoby. Je to popularizace zdravého životního stylu, aktivního odpočinku a zdravé výživy. Využívá vznikající nové trendy, tj. Nordic Walking a cvičení na čerstvém vzduchu.
Během první aktivity s názvem "Více vím, zdravěji jím", byly osoby podrobeny zkoušce rozlišení tradičních (přírodních) potravin od potravin běžně dostupných v obchodech a supermarketech. Byla podána informace o používaných konzervačních prostředcích, látkách zvýrazňujících chuť a aroma v potravinách.
V aktivitě s názvem "Zdravá zelenina" účastníci použili předem připravené ingredience k přípravě ovocného salátu. Tvůrci nejchutnějšího salátu byli odměněni. Soutěž motivuje k zakládání vlastních zeleninových a ovocných zahrad, používání v jídelníčku většího množství vitamínů. Je to možnost výměny zkušeností v oblasti účinného, přírodního způsobu ochrany zeleniny proti škůdcům.
Rovněž jsme absolvovali s použití nordic walkingových holí několikakilometrovou Stezku zdraví. Následně proběhlo ukázkové volejbalové utkání Polsko-Česko.
Projekt "Zdravě, radostně, rodinně" přispívá k integraci obyvatel Gminy Rudniki a Mikroregionu Moštěnka. Je příležitostí k výměně zkušeností a postřehů na téma sportu, zdraví a výživy, výměny informací o dobré praxi v každé ze zemí, způsobů pobízení obyvatelstva k aktivnímu trávení volného času. Poznání rodinného života obyvatel, kultury, turistických atrakcí. Je to šance k posílení aktivity a kreativity v realizaci budoucích polsko-českých akcí. Motivuje ke sportovnímu soutěžení v duchu fair play, překonávání jazykových bariér, častějších návštěv Rudnik a Moštěnky. Je to možnost podpory spolupráce a seznámení s dosavadními výsledky posledních šesti let.
Ve dnech 10. až 12. května 2013 se děti z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy a Vlkoš) spolu s dětmi z Gminy Rudniki zúčastnily projektu Poznávání bez hranic, který získal dotaci v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem.
Pro všechny děti byl na tento víkend připraven bohatý kulturně-sportovní program. Páteční den děti zahájily společným slavnostním obědem, po kterém se zúčastnily mezinárodního turnaje ve stolním tenise, který se konal v obci Vlkoš. Všichni byli do hry zapálení a panovala dobrá sportovní nálada. Jazyková bariéra byla během pár chvil zcela odstraněna a případné nedostatky pomohl odstranit překladatel. V podvečerních hodinách následovalo vyhlášení výsledků a poté společná večeře. O tom, že se turnaj uskutečnil ve velmi přátelské atmosféře, svědčí i fakt, že na závěr pátečního turnaje si děti zahrály na hřišti fotbal.
Sobotní den byl naplánován v duchu sportovně-kulturním. Ačkoli počasí nám nepřálo, děti se ráno vypravily na společný pěší výšlap na hrad Helfštýn a na následnou prohlídku hradu, která byla pro polské hosty tlumočena do polštiny. Výšlap prověřil naše sportovní síly a prohlídka hradu zase naše znalosti dějepisu. Po prohlídce hradu jsme se všichni autobusem přesunuli na zámek v Dřevohosticích na společný oběd. Po obědě následovala prohlídka zámku Dřevohostice a místního Hasičského muzea. Oběma prohlídkami nás provedl místní kastelán. Přestože se počasí neumoudřilo, děti se hezky zvesela vypravily na prohlídku obce Dřevohostice a do místní základní školy. Ve škole si prohlédly sborovnu, třídy, učebny, ale ze všeho nejvíce je zaujala tělocvična, kde zcela spontánně uspořádaly menší turnaj ve vybíjené, protože jak dodaly: „sportovat se musí“. Sportovně a kulturně bohatý sobotní program byl zakončen společnou večeří ve formě společného opékání špekáčků na místní faře. Děti spolu zároveň sehrály několik společných her a své vědomosti nabyté během dne zúročily ve vědomostním kvízu.
Na nedělní program se všichni těšili v očekávání nových dobrodružství. V rámci nedělního programu děti navštívily Muzeum J. A. Komenského v Přerově, které je umístěno v prostorách místního zámku. Veliké bylo překvapení všech dospělých, když největší ovace mezi dětmi sklidila expozice školních tříd. Po prohlídce zámku a muzea se účastníci přesunuli na prohlídku fotovoltaické elektrárny v obci Radkovy, která zaujala nejen kluky, ale také dívky. Bohatý nedělní program byl zakončen společných obědem na zámku v Dřevohosticích, po kterém jsme se všichni rozloučili, popřáli polské delegaci šťastný návrat domů a rozjeli se do svých domovů. Že se akce vydařila, dosvědčuje i to, že děti ještě několik týdnů mluvily o nově získaných informacích, nových zážitcích a nových kamarádech.